Droga przez piasek do Francois Peron

Postanowiliśmy jednak poszukać na Półwyspie Peron mniej turystycznego miejsca, a delfiny zobaczyć w bardziej naturalnych okolicznościach. Ucieczka do innego świata jest bardzo łatwa – wystarczy wjechać do położonego nieopodal Parku Narodowego Francois Peron. No właśnie, rzecz pozornie banalna. Przy wjeździe Marek po raz pierwszy dokonuje ceremonii spuszczenia powietrza z opon (do ok. 1,5 atmosfery) po to, aby poradzić sobie z jazdą po piaszczystej drodze, przechodzącej momentami w wydmy. Ta metoda będzie towarzyszyła nam jeszcze przy wielu innych okazjach. Chociaż przy niektórych nawet i ona okaże się bezskuteczna… Ale o tym nieco później.

Powietrze spuszczać będziemy też wjeżdżając na nieutwardzone drogi skorugowane, czyli pofałdowane poprzecznie. Fałdy mogą osiągać nawet do 20cm wysokości, więc jazda po nich bywa bardzo niekomfortowa, a czasem nieco niebezpieczna. Na drogach łatwo rozpoznać dwa podejścia do problemu – jazda ostrożna, powolna versus jazda szybka. Marek zdecydowanie reprezentuje drugą szkołę, tłumacząc mi (prawie za każdym razem pytam go, czy musi tak szybko jechać), że duża prędkość pozwala uniknąć wpadania w odstępy między korugacjami i umożliwia znacznie bardziej płynną jazdę po samych korugacjach. Przy czym odbywa się to pewnym kosztem – sterowność pojazdu spada do minimum. Hmm, o tym dowiedziałam się pisząc właśnie tę notkę na bloga.

Uff, no to dojechaliśmy. Chociaż nie obyło się bez momentów trudnych. Zatrzymujemy się w miejscu zwanym Big Lagoon. To już kolejna laguna tego dnia – półwysep usłany jest nimi. Park narodowy rzeczywiście stanowi zwierzęce sanktuarium, co zdradza bogactwo śladów. No i są też delfiny! W przeciwieństwie do bogactwa fauny nie spotykamy na spacerze żadnego człowieka. Powodów, aby zostać tutaj na noc jest wystarczająco.

Reklamy

1 thought on “Droga przez piasek do Francois Peron

  1. to jest genialne rozwiązanie na nasze lokalne nieutwardzone skorugowane drogi – panowie panie spuśćmy sobie z koła cieszmy się widokiem:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s