Sztuka miejsca, czyli króciutki wstęp do sztuki Aborygeńskiej

Nie istnieje jedna sztuka Aborygeńska. Ma ona wiele swoich odmian, odzwierciedlając zróżnicowanie panujące wśród Aborygenów. Podzieleni na kilkadziesiąt grup, posługują się odmiennymi językami.
źródło: http://www.reconciliationsa.org.au/learn%20map.html

Zawsze jest to jednak język mówiony i do dziś kultura Aborygeńska nie stworzyła żadnych dzieł spisanych. Tym co najtrwalsza i najstarsze w tej kulturze jest więc sztuka naskalna. Brak przekazu pisemnego utrudnia jednak dokładne skodyfikowanie i ustalenie wieku Aborygeńskich dzieł rozsianych po całym kontynencie.

To co charakteryzuje tę sztukę, to jej ścisły związek z miejscem, czyli tym co najważniejsze w życiu Aborygenów. Miejsce należy jak najlepiej poznać, zrozumieć i oswoić – zdobyć wiedzę o trujących roślinach i najsmaczniejszych partiach mięsa, żyjących w okolicy gatunków żółwi czy ryb. Strzec się złych duchów, postępować zgodnie z obowiązującym prawem i respektować obowiązujące mity. Tę bezcenną wiedzą wymalowywano więc na skałach.

Doskonały przykład tego typu malarstwa znajdziemy m.in. w, położonym na północy nieopodal Darwin, Parku Narodowym Kakadu (a szersza relacja z wizyty w Kakadu w kolejnych wpisach).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s