The Rainbow Serpent – stworzycielka Aborygeńskiego świata

Czy coś stoi za tą rzeczywistością – pełną życia i energii, niebezpieczeństw i śmiercionośnych sił? Odpowiedź na to pytanie, bardzo silnie obecne w kulturze Aborygeńskiej, znajdziemy oczywiście na skałach Kakadu. The Rainbow Serpent – to ona odpowiada za stworzenie świata. Tak, ma rodzaj żeński, chociaż nie do końca wiadomo, kim, a może czym, jest. Wątpliwości jest wokół niej sporo, chociaż jej wizerunki można znaleźć w wielu miejscach. Najbardziej popularny to ten znajdujący się wśród malowideł, opisywanej już wcześniej, galerii Ubirr. Wąż to, a może tęcza?

DSC_9539

Mit o Rainbow Serpent to jedna z wielu opowieści odnoszących się do tzw. Dreamtime, czyli Aborygeńskiej – bardzo bogatej zresztą – mitologii stworzenia. Do dziś wyznacza ona myślenie o rzeczywistości i inspiruje współczesną sztukę Aborygeńską. Naskalne wizerunki Rainbow Serpent według niektórych należą do jednych z najstarszych przedstawień obecnych w kulturze.

Rainbow Serpent jest jednak wciąż obecna w świecie i może wpływać na rzeczywistość – także negatywnie, a wręcz destrukcyjnie, kiedy zostanie naruszony jej spokój. Aby stworzyć świat, wyłoniła się z wody, do której wróciła i tam przebywa.

Mit o Rainbow Serpent może nasuwać pewne pytania i wywoływać niejasności, które sprawiają, że rozumiany jest na wiele sposobów – jako autonomiczna i niezależna od historii przypowieść lub głęboko inspirowana życiem, a więc otaczającą fauną i florą. Dlatego są tacy badacze, którzy, aby zrozumieć tajemnicę Rainbow Serpent, podjęli się poszukiwania gatunku jadowitego węża, który miałby być jej potomkiem, jak zobaczyć można na przyklad na filmie: http://education.nationalgeographic.com/education/media/rainbow-serpent/?ar_a=1

Tylko zdaje się, że niejednoznaczność mitu przeszkadzają wyłącznie przedstawicielom białej cywilizacji…

Reklamy

1 thought on “The Rainbow Serpent – stworzycielka Aborygeńskiego świata

  1. I understand your point — the national geographic piece is problematic.

    I will say, having just visited the Naracoorte Caves, that the idea that the Rainbow serpent might possibly be inspired by a real, now extinct, snake is powerful to me.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Wonambi

    The possibility that aboriginal dreamtime stories chronicle real events from prehistory and that those stories have survived for tens of thousands of years amazed me.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s