Śmierć Camerona Doomadgee – czyli piekło w raju

Powracam jeszcze do Rainbow Serpent, zwłaszcza, że temat dla niektórych okazał się bardzo ważny, i jest punktem wyjścia do innego wątku. Dosłownie kilka dni temu, tuż po zamieszczeniu posta, natknęłam się na ten fragment:

„Starzy ludzie z Doomadgee wierzą, że Bujimala, Tęczowy Wąż, wyrzeźbił ich ziemie i wytyczył koryta rzek. Jego głosem był grom, błyskawica językiem, święte drzewa, a spadająca gwiazda okiem, gdy ciało Węża spowijają ciemności >W deszczu, gdy rzuca piękne światło, widać jego cień<, w 1983 roku powiedziała w sądzie pewna stara kobieta, na rozprawie o prawie do ziemi nad Nicholson River. Innymi słowy, tęcza to oświetlone w słońcu ciało Węża”. Czyż można szukać jeszcze lepszego potwierdzenia na to jak opwieści z Dreamtime są obecne – nie tylko jako równoległe do życia codziennego sacrum – lecz jako wyznaczjące rozumienie świata opowieści? To jest niezwykłe!

To urywek z książki „Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” Chloe Hooper, reportażu opisującego autentyczne wydarzenia na Palm Island – australijskiej wyspie położonej w stanie Queensland. Autorka postawiła sobie za cel poznać prawdę na temat niejasnych okoliczności śmierci, do jakiej doszło w tamtejszym areszcie. Zatrzymany Aborygen, tytuowy Cameron Doomadgee, umiera po 40 minutach przebywania w celi. Kto ponosi za to odpowiedzialność? Czy bezpośrednim sprawcą śmierci był biały policjant? Próbując odpowiedzieć na te pytania, Hooper odbywa niesamowitą, chociaż niełatwą podróż na wyspę. Wchodzi w głąb – zamkniętego na codzień dla białych – świata Aborygeńskiego. Stara się jednak nie opowiadać po żadnej stronie. Pokazuje także tragiczne wydarzenia z perspektywy policjantów pracujących na Palm Island, którzy są jedynymi białymi mieszkańcami. Śmierć Aborygena sprawia, że – i tak już trudne relacje między Aborygenami a białymi – zaogniają się. I tak powstaje piekło na rajskiej Palm Island.

To jedna z niewielu książek w języku polskim, która daje możliwość wejścia w świat Aborygeński tak głęboko. Reportaż zdobył wiele prestiżowych nagród w Australii i zagranicą. Doceniono go także w Polsce, gdzie otrzymał nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawaną za najlepszy reportaż literacki. Na podstawie książki nakręcono także film „The tall man”:
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=G2VcCzvRfpI

Tylko, że takich „czarnych dziur” ta słoneczna Australia ma znacznie więcej.

chloe_hooper_the_tall_man_book_coverwysoki_chloecooper

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s