Piękna Katarzyna

No tośmy się zasiedzieli w Kakadu. Czas ucieka nieubłaganie, odliczając nam dni do odlotu i wygaśnięcia ważności wizy. Nie odpuszczamy jednak. Następny przystanek 370 km dalej – Nitmiluk National Park, graniczący od północy z Kakadu. Pierwotnie nazwany został przez białych osadników, którzy przybyli w tutejsze okolice w latach 60-tych XIX wieku. Nazwa przecinającej park rzeki ostała się – to wciąż Katherine.

Przywracanie pierwotnych nazw Aborygeńskich jest nadal żywym tematem i trwającym procesem. Jeszcze wiele miejsc nosi nazwy nadane przez białych. Być może Góra Kościuszko – najwyższy szczyt Australii – w przyszłości też otrzyma swój Aborygeński odpowiednik. Przywracanie nazw ma swoich przeciwników i zwolenników. Wiąże się także z tym, że czasem takich oryginalnych imion dla miejsca jest kilka, w zależności od grupy Aborygeńskiej, która je nadała.

Ale wróćmy do Nitmiluk National Park, bo warto! Rzeka wraz z wznoszącymi się wokół niej skałami tworzy imponujące kaniony. Aby dotrzeć do ostatniego z nich – Jawoyn Valley – potrzeba zarezerwować co najmniej 2 dni na 39-kilometrowy spacer (tam i z powrotem). Ale pewnie warto, bo większość turystów dochodzi zwykle do położonych na samym początku kanionu punktów widokowych. Kolejna nagroda dla wytrwałych – naskalne malowidła Aborygeńskie, których Nitmiluk kryje sporo. Można też skorzystać z alternatywnego sposobu przemieszczania się – rzeką. Kajaki są dostępne do wypożyczenia na miejscu. Trzeba jednak śledzić ostrzeżenia dotyczące obecności krokodyli. Jesteśmy na Terytorium Północnym więc wciąż należy zachować ostrożność -„be crocwise”, jak przestrzegają tutejsze służby. My postanowiliśmy być „heatwise”. W prawie 40-stopniowym upale człowiek tylko marzy, aby zanurzyć się w pięknej Katarzynie.

Katherine to także nazwa położonego niedaleko na zachód od parku miasteczka. Wizytę w niewielkiej 6-tysięcznej Katherine zapamiętamy bardzo dobrze. Ale o tym już w kolejnym wpisie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s