Australijski Disney ma polskie korzenie

I jak Wam się podobał Kings Canyon we fragmencie filmu „The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert”?

Pozostańmy jeszcze w tematyce filmowej. Muzykę do tego filmu – nie będącą zresztą jedynie tłem – skomponował Guy Gross, syn Yorama Grossa, czołowego australijskiego reżysera i producenta filmowego, który dzięki swoim animacjom zyskał miano australijskiego Disneya. Ożywił m.in. postać Blinky Billa – bohatera kultowej na antypodach bajki dla dzieci.

Yoram Gross, urodzony w Krakowie, bardzo chętnie przypomina o swoich polskich korzeniach i często wraca do rodzinnego miasta. Swoje niezwykłe życie opisał w autobiograficznej powieści “Wybrało mnie życie. Wspomnienia z Czasów Okupacji i nie tylko”, nota bene wydanej najpierw w Polsce (2008), a później w Australii. Gross, pomimo tego, że od ponad 60 lat nie mieszka już nad Wisłą, książkę o swoim życiu napisał po polsku.
Często wraca też do swojej pierwszej ojczyzny – z wnukami. Chętnie prezentuje także swoją twórczość, spotyka się z fanami. W tym roku można było m.in. obejrzeć w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie wystawę jego fotografii pt. „Zbliżenia”: http://www.jhi.pl/blog/2013-12-11-wystawa-fotografii-yorama-grossa

Więcej o niezwykłym życiu i twórczości Yorama Grossa oraz jego związkach z Polską można przeczytać w wywiadzie, który przeprowadziłam z twórcą jakiś czas temu:
http://www.sfp.org.pl/wydarzenia,93,9063,1,1,Yoram-Gross-krakowiaczek-ci-ja.html

A na pamiątkę dostałam ten oto storyboard:
IMG_20141209_175355

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s