(bez)sens podróżowania

Poprzedniego posta pt. „Droga na Jabal Toubkal… i z powrotem” napisałam 3 XI 2018 – miesiąc przed tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce 19 XII w pobliżu Imlil – czyli miejsca, z którego startuje szlak na Jabal Toubkal. Doszło tam do morderstwa dwóch turystek – Dunki i Norweżki. Dziewczyny, które rozbiły namiot w odludnym miejscu, zginęły od broni białej. Zabójstwa dokonali czterej mężczyźni, deklarując posłuszeństwo tzw. Państwu Islamskiemu i jego przywódcy Abubakrowi al-Bagdadiemu. Morderstwo wywołało szok w lokalnej społeczności, zostało także potępione przez premiera Maroka, Saad Eddine El Othmani. Turystyka to jeden z najważniejszych sektorów marokańskiej gospodarki.
W związku z powyższym postanowiłam zakończyć relacjonowanie podróży do Maroka.

Ale podróżować oczywiście nie przestaję.
dsc_9182_zakarpacie
Pozdrawiam więc noworoczne już z zupełnie innej części świata – tj. Ukrainy Zakarpackiej, gdzie spędziłam przełom roków. Wybraliśmy się tam dzień po zniesieniu przez prezydenta kraju, Petra Poroszenko stanu wojennego. Wprawdzie rejon Zakarpacia nie jest bezpośrednio dotknięty wojną jednak wizyta we Lwowie bardzo dosadnie przypomniała mi o tragediach, które wydarzają się w tym kraju na co dzień. W kościele jezuitów pw. św. Piotra i Pawła, który jest jednym z najbardziej znanych zabytków w centrum Lwowa, znajduje się wystawa fotograficzna zdjęć dzieci, których ojcowie zginęli podczas wojny we wschodniej Ukrainie. Niektóre fotografie są opatrzone krótkimi wypowiedziami dzieci po stracie ukochanego taty. Wystawa stanowi bardzo dosadny obraz tego, jakie nieodwracalne zło wyrządza wojna.
49787409_10157487553790695_8956623927476486144_n

Z okazji Nowego Roku życzę Wam i sobie wielu niezwykłych (i bezpiecznych) podróży. Zwłaszcza takich, które przybliżają do prawdy o świecie – nawet jeśli bywa ona trudna i bolesna. Z upływem moich (podróżniczych) lat tak właśnie rozumiem sens podróży.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s